Tulipan i Holandia - nierozłączne

News

Tulipan pochodzi z Azji a jego rodowód sięga mniej więcej obszaru miedzy Kazachstanem oraz Afganistanem. Kwiat ten został jednak przede wszystkim doceniony na terenie Turcji, gdzie zaczęła się jego hodowla.

Na początku był ceniony w cesarstwie otomańskim i dzięki niemu pojawił się w Europie. Już w XVI wieku poraz pierwszy cebulki pojawiły się w Europie poprzez port w Antwerpii i szybko zyskały na popularności i stały się bardzo modnym kwiatem w całej Europie. W szczytowym okresie renesansu w XVII wieku w Holandii zaczęła się prawdziwa mania na tulipany i moda na to, by kupować cebulki tych kwiatów za ogromne pieniądze. Za najcenniejszą cebulkę zapłacono około 140 tysiecy Euro, jeśli przeliczy się ówczesną wartość pieniądza.

Od tych właśnie czasów hodowla cebulek stała się ważną częścią rolnictwa na terenie Holandii. I mimo, że na takich skokach cen w wieku XVII niektórzy mieszkańcy tracili swoje majątki i tak Holendrzy nadal kochają wyjątkowe kwiaty. Obecnie jest to największy na świecie importer cebulek tulipanów. Ludzie na całym świecie doceniają jednak wygląd tych kwiatów i dlatego sprzedają się one doskonale. Holendrzy oczywiście chętnie z tego korzystają i starają się promować kolejne rodzaje tulipanów. Przez wieki ludzie zachwycali się tym, że mamy wiele odmian tulipanów i tak naprawdę ich formy i kolory są praktycznie nieograniczone.

odmiany tulipanów zało się jednak, że niektóre tulipany, którymi się zachwycamy sa tak naprawdę chore. Postrzępione kwiaty, pstre kolory związane są z wirusem, który roznoszony jest przez mszyce na całych plantacjach. Dopiero nie tak dawno okazało się, że to co nas zachwyca jeśli chodzi o estetykę tak naprawdę związane jest z chorobami, które dla niektórych gatunków kwiatów mogą być nawet bardzo niebezpieczne. Od momentu, gdy odkryto zarażone tulipany pojawił się jednak zakaz ich hodowania i na terenie Holandii służby starają się dokładnie kontrolować rynek, tak by nie dochodziło w tym zakresie do nadużyć i by te zarażone gatunki nie były hodowane.