Interes kwitnie... i pachnie tulipanami

News

Był taki okres, gdy przez słabość do kwiatów Holendrzy stracili fortuny. Obecnie jest to dla ich kraju wielki interes, który świetnie się rozwinął i przynosi duże zyski. Każdego dnia na największej światowej giełdzie kwiatów w Aalsmeer sprzedaje się nawet około 19 milionów kwiatów.

Z tego miejsca odjeżdżają albo odlatują w kierunku odbiorców na całym świecie. W tym momencie Holandia to największy producent oraz eksporter kwiatów na całym świecie. Określa się ten kraj jako ogród Europy, gdzie uprawia się pod gołym niebem kwiaty na ponad 25 tysiącach hektarów. Do tego prawie 5 tysięcy hektarów ze szklarniami. W ubiegłym roku produkcja roślin przyniosła obrót powyżej 5 miliardów Euro i zdecydowana większość odnosiła się do kwiatów ciętych.

Dodatkowo Holendrzy rozwijają również plantacje w dalekich krajach, które pozwalają przez cały rok oferować odbiorcom świeże kwiaty. Tulipan w cenie domu Wszystko zaczęło się tam w wieku XVII, gdy Holendrów ogarnęła prawdziwa tulipanowa gorączka. Był to okres, kiedy te kwiaty stały się tam bardzo popularne i z każdym dniem były coraz więcej warte. Doszło nawet do takiej sytuacji, że sprzedawano kwiat, który jeszcze nie był zasadzony.

zjawisko bańki spekulacyjnej To budowało bańkę spekulacyjną, która musiała w pewnym momencie pęknąć. Był taki moment, gdy cebulka kosztowała tyle co dom, ale w momencie, gdy nagle bańka pękła Holendrzy na swoich cebulkach stracili miliony. Jednak to nie zniszczyło zapału do kwiatów i rozwinął się z tego biznes kwiatowy, który obecnie przynosi ogromne zyski i stanowi około jedną trzecią produkcji kwiatów na terenie UE. Holendrzy mogli tak rozwinąć swój handel kwiatami przede wszystkim dzięki profesjonalnie przygotowanej logistyce.

Zorganizowali nowoczesną formę sprzedaży w postaci aukcji, doprowadzili do perfekcji swoje giełdy i tak każdego dnia sprzedają miliony kwiatów, które potem z giełd rozpoczynają drogę do krajów całego świata. Aby kupić kwiaty na giełdzie trzeba wykazać się umiejętnością działania na specyficznych aukcjach, ale to właśnie dzięki nim transakcje są sprawnie zawierane.